Düşünce - Dil - Amel

(12 Ocak 2018, Cuma)

İnsanın fikri ve düşünceleri, diline, işine, yürüyüşüne… kısacası hayatının her alanına yansır. Zihni berrak olmayanın dili sade ve anlaşılır olmaz, tersi de vakidir yani dili sade ve düzgün olmayanın zihni de sade ve berrak değildir. Düşüncesi ve fikri oturmuş insanların söyledikleri ve yazdıkları da oturmuş olur. Düşüncesi, zihni, dili sade ve berrak olmayanın ameli de karmaşıktır. Hele bu amel siyasi ve toplumsal bir alana kaymışsa, toplumsallaşmış bir amel ise doğuracağı sonuç pek iç açıcı olamaz.

Devamını oku...
 
Sadrazam Said Halim Paşa

(5 Ocak 2018, Cuma)

Mehmed Said Halim Paşa 19 Şubat 1864’de Kahire’de dünyaya geldi (Sicilli Ahval, nr. 25, 121). Mısır valisi Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın torunudur. Babası Şûrâyı Devlet (Danıştay) üyesi Prens Halim Paşa, annesi Şevki Cedid Hanım’dır (Yıldız Evrakı, Kısım nr. 31, Evrak nr. 2392, Zarf nr. 65, Kartan nr. 84, Vb/1). Dedeleri Konya’dan Kavala’ya yerleştirilmiş olan bir Türk ailesidir.

Prens Mehmed Said Halim Paşa, Prens Halim Paşa’nın en büyük oğlu olup, Prens Mehmed Abbas Halim Paşa, Prens Mehmed Ali Halim Bey ve Prens İbrahim Halim Bey olmak üzere üç erkek kardeşi ile Prenses Kerime, Prenses Nazlı, Prenses Rukiye, Prenses Emine ve Prenses Zehra olmak üzere beş kız kardeşi bulunmaktaydı.

Devamını oku...
 
Normallik

Normal; kurala, alışılmışa uygun, doğal, tabii, ölçülebilir olma gibi anlamlara gelir. Normallik kavramını da bu hâllerle hâllenme diye anlamamız mümkün.

Önce kişilerin, toplumların, insanlığın, devletlerin işleyiş kurallarını bilmemiz icab eder. Bunları tanımadan, bilmeden bir ilerleme, gelişme sağlamak imkânsızdır. 

Fertlerin normalliği en alt mertebedir ve de en mühim olanıdır. Bütün cemiyet neticede fertlerin bir araya gelmesiyle meydana gelir. İkinci mertebede aile gelir. Aile; cemiyet olabilmenin ilk adımıdır, aile içi ilişkiler normalleşirse cemiyet de normalleşir, anormal ailelerden normal bir cemiyet doğmaz.

Devamını oku...
 
Ebu Yusuf'un1 Harunurreşid’e Tavsiyeleri2

Bismillâhirrahmânirrahim,

Allah, Emirü’l-mü’minine uzun ömürler versin! Tam bir nimet ve zenginlikle devamlı bir haysiyet içinde şeref ve izzetini yüceltsin! Kendisine verdiği dünya nimetlerini, bitmek ve tükenmek bilmeyen âhiret nimetlerini kazanmaya ve orada Rasulullah’a vuslata bir vesile kılsın.

Emirü’l-mü’minin Allah muini olsun! Benden haraç, öşür, sadaka (zekât) ve cizyelerin toplanması gibi meselelerle birlikte bu konuda daima müracaata esas ve tatbik edilmesi gerekli olan diğer hususları bir araya getiren bir kitap telif etmemi istedi.

O, bununla şüphesiz hâkimiyeti altında bulunan reâyâdan zulmü kaldırmayı, halkın işlerini düzeltmeyi irade etmiştir. Allah Emirü’l-mü’minin işlerinde muvaffak kılsın. İsabetli görüş ve düşünceyi kendisine refik etsin. Oldukça mesuliyetli olan şu halifelik makamında yardımcısı olsun. Kendisini korktuklarından ve çekindiklerinden selâmete erdirsin.

Devamını oku...
 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

Sadrazam Said Halim Paşa
(5 Ocak 2018, Cuma) Mehmed Said Halim P...
Normallik
Normal; kurala, alışılmışa uygun, d...
Ebu Yusuf'un1 Harunurreşid’e Tavsiyeleri2
Bismillâhirrahmânirrahim, Allah, Emir...
Ülke - Bölge - Dünya
(15 Aralık 2017, Cuma) İslam dünya...
Dostum Gazali
                          ...
Aşkın Üç Hâli
                          ...

Kimler Sitede

Şu anda 127 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 454
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 2086893
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >