Mülahazalar PDF Yazdır e-Posta

(8 Ekim 2022, Cumartesi)

Düzenli ve tertipli iş yapmak, düzenli ve tertipli düşünmek, düzenli ve tertipli yazı yazmak, düzenli ve tertipli bir hayat sürmek herkesin becerebileceği bir husus değildir.  İnsanoğlu her zaman düzenli ve tertipli iş yapabilirse -ki bu mümkün değil- o zaman insanı tuğyan düşüncesi kaplar ve kendini layüsel kabul etmeye başlar. Ama bu düzenli ve tertipli iş yapmak için çalışmaya engel de olmamalı. Hayat boyu düzenli- tertipli iş yaptığını iddia edenler ya robotlaşır veya azgınlaşır. İnsan zaaflarının da olduğunu bilmeli ve iş yaparken bu zaafları taşıdığının da farkında olmalıdır.

 

Bu iş yapıştan kastımız, sadece eylemlilik için geçerli değil, düşünme biçimlerini kapsar. Bir düşünce ileri sürerken, bir ideali dillendirirken, bir hayat tarzını önerirken dahi buna dikkat edilmelidir. Bundan Nasslara ve ilahi emir ve yasaklara karşı bir lakayıtlık çıkarmaya çalışmak da bu tuğyani ruh halinin tezahürüdür. İlahi emir ve yasaklara sahip çıkmak, onları yaşamaya çalışmak ile kendi indi düşüncelerine ilahi emir ve yasakları kılıf edinmek arasındaki nüansı tefrik edebilme basiretini göstermek insani zaafların farkında olan hikmet ehlinin marifetidir demek de mümkün.

Hikmeti anlamak ve uygulamaya çalışmak, insanı hem olgunlaştırır hem de basiret sahibi kılar. Hikmet, düşünce, fiil, takva vb. hepsini kapsar/kapsamalı. Tekebbürden, tuğyandan, laubalilikten, enaniyetten, bencillikten, cimrilikten, nemmamcılıktan, bananecilikten, boşvermişlikten hikmet sadır olmaz. Hikmet konacağı yeri bilir, arar ve kendine ev sahipliği yapan bir mekân bulursa oraya konar. Orası kalb-i selim, ak-ı selim ve hiss-i selimin toplandığı yerdir.

 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

BAŞLIKSIZ
(26 Ocak 2023, Perşembe) Durun kalaba...
BİR SAL-DİDENİN HAYIFLANMALARI
(3 Ocak 2023, Salı) Ademoğlu, farklı...
YOLA ÇIKMAYA NİYETLENMEK
YOLA ÇIKMAYA NİYETLENMEK         ...
Mülahazalar
(8 Ekim 2022, Cumartesi) Düzenli ve te...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 5
(7 Eylül 2022, Çarşamba) Hükümet-...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 4
(30 Temmuz 2022, Cumartesi) Cema­atler...
Gergin Ruh Hali Yaşayan İnsanların Ahvali
(6 Temmuz 2022, Çarşamba) Beniâdem h...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 3
(17 Haziran 2022, Cuma) Sivil Toplum Ku...

Kimler Sitede

Şu anda 22 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 616
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 4791653
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >