Gergin Ruh Hali Yaşayan İnsanların Ahvali PDF Yazdır e-Posta

(6 Temmuz 2022, Çarşamba)

Beniâdem her zaman aynı düzlemde ömür tüketemez, hayat çoğu zaman inişli çıkışlı med- cezirli olur. Tekdüze hayat bıktırıcı, bezdiricidir.

İstikrar ile bu iniş- çıkışları yekdiğerine zıt sayarsak işin içinden çıkılamaz hale getirmiş oluruz. Tekdüze hayat zevilukul için uygun değildir, bu olsa olsa zevilukul olmayanlar içindir.

Hayvanların bile -içgüdüleriyle iklim şartlara uyarak, sevk-i gayr-i tabileriyle- hayatlarında değişiklik husule gelir. Bitkiler de her sene ölür yeniden dirilirler ve her diriliş bir öncekinin aynısı değildir.

Değişme ile başkalaşma aynı değildir. Tebdil ve tağyir ile tekâmül ve olgunlaşmayı tefrik etme becerisini kazanan insan, ruh gerginliğini yaşar.

Ruhî gerginlik arayışın ve kendini geliştirmenin işaretidir. Burada üzerinde durulması lazım gelen husus, bu ruhî gerginliğin nasıl ve neye istinaden oluşmuş olmasıdır.

 

Ruhî gerginlik ile stresi aynı kefeye koyamayız. Streste de bir gerginlik var, ruhî gerilimde de ama ikisinin kalkış noktası aynı saiklerle olmadığı için varacakları yer de aynı olamaz.

Kişisel olarak dışarıdan bakan için de baktığı zaviyeye göre anlam kazanır. Bakan insanın problemi ve içine sürüklendiği durumu, karşıdakinin ruhî gerilim içinde mi yoksa stres ve bunalım mı yaşıyor bunu tefrik edebilir, etmelidir. Bu iki hali birbirine karıştıranların bunalımları / gerginlikleri sahtedir. Nereye koştuğunu neyi aradığını bilemeyen durumdadır.  Anlamsız ve rastgele bir hayat sürüyor demektir.

İnsanoğlu, hayatını donduramaz, hayat belirtisi gelişme ve değişmedir, değişmeyi başkalaşma olarak anlayanlar değişmeyi sapma sayıyorlar. Böyleleri ruhî arayışı, tekâmül için gayreti de sevmezler. Stresi de kabul etmezler, bir gayret ve hareket içindedirler, çok koştururlar, herkese katkı da sağlayabilirler, başkalarına faydaları da olur. Ama kendilerine faydası olur mu o tartışmalı. Başkalarına fayda sağladıkları gibi zararları da dokunabilir, yardımı dokunan insanları kendine benzetmeyi marifet sayarlar, kendi kopyaları ne kadar çoğalırsa o denli memnun ve bahtiyar olurlar. Aslına bakılırsa bu ruh hali taşıyanlar gelişmenin ve tekamülün önünde bir engel ve geçilmez set oluştururlar. Onlara faydası dokunanlar onları anlar ve nakıslarını fark ederek yollarına devam ederlerse faydalı birer beniâdem olurlar, belki de o donuk insanlara da faydaları olabilir. Ruhî gerginliği sapma sayma saplantısından kurtulmalarına vesile olma ihtimali her zaman vardır.

Ruhî gerilim beraberinde ruhî bunalım getirme riskini de taşır. Bunu göze almak her kişinin harcı değildir. Kişinin kendi içinde problem addettiği şey ne ise onu iyice belirlemeli. Problemin kaynağı nedir, bugüne değin o problemle kimler uğraşmış, ne türlü çareler bulmuş, hangi noktada açmaza girmiş?

Bütün bunları yok sayarak keyfince bir gerilim ihdas etmek sonra o gerilim için çareler üretmek sahtedir ve kafa karışıklığına yol açar.

İlk önce kişi kendine karşı saygılı olmalı, problemi olmayan bir meseleyi problem haline getirip sonra arayış içine girmek samimiyetsizliğin âlâsıdır.

Başkası adına gerilim üretmek, kendini insanların üstünde görmek ve herkese tepeden bakmaktır. Her beniâdem kendi ruhunu tanımaları ve kendi ruhunu geliştirmenin yolunu aramalıdır. Böyle olursa her insanın ruhî gerilimi kendine has olur, çaresi de orijinal olur. Böylece mukallitliğin de önü kesilmiş olur.

Ruhî taklit, ruhî bunalımı beraberinde getirir. Ruhunu başkasına teslim etmek, aklını kiraya vermekten daha tehlikelidir. Böyle davranmak beşerilikten insaniliğe geçişi engellemek anlamına gelir.

 

 

 

 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

BAŞLIKSIZ
(26 Ocak 2023, Perşembe) Durun kalaba...
BİR SAL-DİDENİN HAYIFLANMALARI
(3 Ocak 2023, Salı) Ademoğlu, farklı...
YOLA ÇIKMAYA NİYETLENMEK
YOLA ÇIKMAYA NİYETLENMEK         ...
Mülahazalar
(8 Ekim 2022, Cumartesi) Düzenli ve te...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 5
(7 Eylül 2022, Çarşamba) Hükümet-...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 4
(30 Temmuz 2022, Cumartesi) Cema­atler...
Gergin Ruh Hali Yaşayan İnsanların Ahvali
(6 Temmuz 2022, Çarşamba) Beniâdem h...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 3
(17 Haziran 2022, Cuma) Sivil Toplum Ku...

Kimler Sitede

Şu anda 29 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 616
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 4791664
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >