İdeal Siyaset Kur?an?ın Gölgesinde Olur /küremedya.com PDF Yazdır e-Posta

Küre Medya haber sitesinin Medeniyet Vakfı Başkan Yardımcısı Kâzım Sağlam Hocamızla "siyaset" kavramı üzerine gerçekleştirdiği röportajı ilginize sunuyoruz.

Küre Medya:Siyaset İslâmi anlamda neye karşılık gelmektedir, yani Müslümanlar, “Siyaset” denince ne anlamalıdır? Tabi aynı zamanda modern devlet, yani laik-seküler manada neye tekabül etmektedir?

Kâzım Sağlam:Siyaset denilince akla idare etmek geliyor, yani devlet idaresi geliyor. İslâm nokta-i nazarında siyaset; İslâmî ilkelere riayet ederek içerde güveni sağlamak ve şeriatı ikame etmek, dışarıda da İslâm’ı dış dünyaya karşı savunmaktır. Modern dünyada siyaset ise ulus-devleti ideal yerine yani din yerine koymuş ve siyaseti de onun üzerine bina etmiştir. Aslında İslâm dünyasında dile dayalı etnik kimliği temel bağlayıcı unsur kabul ettirerek kendi hegemonyalarını sağlamış ve karşı çıkışı imkânsız hale getirmişler. Reel siyaset, hak-hukuk yerine menfaati koymaktır. Ülkenin menfaati için ahlakı ve adaleti ayaklar altına almaktır.

Küre Medya:İdeal Siyaset denildiğinde Müslüman zihinlerde ne canlanmalıdır? Müslüman’ın pratik hayatındaki amel olarak karşılığı nedir?

Kâzım Sağlam:Müslümanların ideal siyaseti Kur’an ve Sünnet’in ruhuna uygun olan siyasettir. Sübutu ve delaleti kati naslar hem ibadette hem de siyasette bağlayıcıdır. Savaştan barışa, antlaşmalara, devlet idaresine uluslararası işleyişe değin adaleti yerine getirmektir. Haklı olan güçlüdür ilkesini fiilen icra eylemektir. Pratiği Müslümanların İslâm’a riayetleriyle ve güçleriyle birebir bağlıdır. Güç elimize geçerse adil siyaseti dünyaya gösterebiliriz.

Küre Medya:Aynı şekilde yukarıdaki sorunun benzerini Reel Siyaset hakkında da sorarsak, nasıl bir anlam ortaya çıkar? Yani bir Müslüman, Reel Siyaset denilince ne anlamalı, zihin dünyasında nasıl bir karşılık bulmalıdır?

Kazım Sağlam: Müslümanlar her zaman gerçeği görerek siyaset yürüte gelmişlerdir. Din sadece zihni bir faaliyet değildir, bir hayattır ve gerçekleri olduğu gibi kabul eder. Mevcut içinde en güzeli ile muamele etmek ve insanlığı bulunduğu yerden yukarıya doğru erdeme ulaştırmaktır. Islah ede ede bir yol izlemektir, reel siyaset. Gücünü takatinı aşarak olmayan gücü kendinde vehm ederek siyaset üretmek ehl-i İslâm için geçerli değildir. İdealini ufukta tutarak mevcuttan ideale yol almaktır reel siyaset.

Küre Medya:Üç kavramın anlam dairesinde ortaya çıkan tanımın, total olarak Müslüman kimliğindeki pratik etkisi nedir, kendisini Müslüman olarak vasıflandıran kişinin mevcut laik-seküler düzenlere karşı duruşu nasıl olmalıdır?

Kâzım Sağlam:Müslümanların biricik önderi Hz. Peygamber, davasına tek başına başladı, vahyi aldı, inananları çoğalttı, cemaat oluşturdu, hicret etti, devlet kurdu ve dini insanlığa tebliğ etti, onu takip eden Raşit halifeler de Rasulullah’ın bıraktığı yerden dini yaymaya devam ettiler. Müslümanlar kendileri kalarak modern dünyaya dini tebliğ etme üzere kafa yormalıdır; kendilerini -yani İslâm’ı- tanımalıdırlar, dünyada olup bitenleri de iyice tanımalı ve tanıtmalıdırlar, sonra da insanlığı İslâm adaletine davet etmelidirler. Çağı tanımadan çağın insanına dini sunmak, onlara yönelik siyaset üretmek mümkün değildir. Dünyayı tanıyacağız ama yanlışlarına asla boyun eğmeyeceğiz. Ama maskesini de düşüreceğiz, ikiyüzlülüğünü herkese göstereceğiz. Böylece vicdanı körelmemiş insanlara bir şemsiye olduğumuz da ortaya çıkacak. İnanıyoruz onun için güçlüyüz ve bunu gerçekleştirebiliriz.

Küre Medya:Bize zaman ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz, Allah razı olsun.

Kâzım Sağlam:Ben teşekkür ederim.

Küremedya.com   2 Mayıs 2015

 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

Mülahazalar
(8 Ekim 2022, Cumartesi) Düzenli ve te...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 5
(7 Eylül 2022, Çarşamba) Hükümet-...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 4
(30 Temmuz 2022, Cumartesi) Cema­atler...
Gergin Ruh Hali Yaşayan İnsanların Ahvali
(6 Temmuz 2022, Çarşamba) Beniâdem h...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 3
(17 Haziran 2022, Cuma) Sivil Toplum Ku...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 2
(28 Mayıs 2022, Cumartesi) Jeopolitik...
Hükümet - Toplum İlişkisi - 1
(12 Mayıs 2022, Perşembe) Hükümet, ...
Dünyanın Düzeni ve İnsanların Huzuru
(8 Nisan 2022, Cuma) Bilinmesi lazım k...

Kimler Sitede

Şu anda 65 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 612
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 4651130
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >