Cesaret-Ahlak PDF Yazdır e-Posta

(16 Mart 2018, Cuma)

Bu iki haslet, insanın ortak hareket etmesinde başat rol oynar.

Ahlaklı oluşta birlikte yol alan arkadaşlar, birbirlerinin hakkına hukukuna, izzetine, vakarına, kişiliğine zarar getirecek hususlardan kaçarlar. Birbirlerinin iyi hasletlerini geliştirirler, kötü hasletlerini de düzeltmekte yardımcı olurlar. Yürütmekte oldukları işi de bunun üzerine bina ederler. Birlikte yol almak mümkün olmadığı zamanlarda yol arkadaşlığını bitirseler de yekdiğerinin kişiliğini, izzetini, vakarını korumaya devam eder.

Cesaretli oluşta ise, bu ahlaka sahip arkadaşlar birlikte zorluklara rahatlıkla göğüs gererler, sıkıntıları atlatabilirler. Korku onları yolundan alıkoymaz, çünkü edindikleri ahlak, doğru yolda olduklarında şüphe edecek bir husus olmadığını açıkça gösterir. Korkunun bir ucu kişilik yapısına dayanıyorsa diğer ucu belirsizliğe ve boşluğa dayanıyor. Ahlaklı oluşun bir vasfı da yapılan işin mahiyetini ve işleyiş biçimini boşluk bırakmadan işleyişe koymaktır. İşteki eksiklik ve boşluklar ahlaka da tesir eder, eşyayı ve olayları tam anlayamayan yaptığı işin ahlakını da anlayamaz. İş ahlakı, birlikte yürüme ahlakı diye bir husus vardır, bunları idrak edemeyenin ahlakiliği de test edilmemiş potansiyel ahlaktır, yürürlük anında ahlakilik açığa çıkar.

Bu iki ana husus hesaba katılmadan yola koyulursa işler orta halli gidince sıkıntı çıkmaz. Lakin zorluklar başlayınca veya imkanlar çoğalınca yahut yapılan işin mahiyetini değiştirmek gerekince, işte o zaman ahlakilik ve cesaretlilik kendini gösterir. İnsanın ne denli kendine hakim olduğu ortaya çıkar.

Bu hususlarda kendine hakim olamayan insanlar farklı davranmaya başlarlar.

Bu hususun anlaşılması da;

Çok basit; kişi, kendini iyi tanımamışsa arkadaşlıkta ve birlikte yürüyüşte çokça sıkıntılara vesile olur. Kendini yanlış tanıma diye bir husus var. Genel anlamda insanda var olan hassaları tanımak, onların neler olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmek gerekir, lakin tek başına bu yetmez. Bu bilgiden sonra her insan teki dönüp kendine bakması elzemdir, mevcut hassalar kendisinde nasıl işliyor. Yerli yerinde mi yoksa fıtrat dışına çıkmış mıdır?

Bu durumların uç verdiği yer, arkadaş seçimi ve arkadaşlık ilişkileridir. Arkadaş seçen kişi önce kendi mizacını ve yapısını iyi bilecek, ikinci olarak seçeceği arkadaşın da mizacını ve karakterini iyi bilecek, bu ikisi de yeterli değil, buna ilave olarak da bu iki kişi, bu iki ayrı ve uyumlu mizaç hangi konularda ortak hareket edebilecek bunlar da tesbit edilmelidir.

Mizaçlar, idealler, hedeflerin aynı olması bazı hassas konularda yetmeyebilir, çünkü her bir insan teki farklıdır, kendine aittir, mutlaka farklı tarafları, vardır.

İşte insan önce bunu kabul etmelidir, yani yüzdeyüz tıpatıp iki insan bir olamaz, mutlaka ayrıntı da olsa ehemmiyetsiz de olsa farklılık hatta aykırılık vardır.

Bunlara tahammül edebilen iki kişi zor ve engebeli yolları yürüyebilir, sıkıntıların ve musibetlerin üstesinden gelebilir.

Bu hususları hesaba katmadan yola koyulanlar bir yerde yol ayırımına gelebilirler.

Kendini ve arkadaşını iyi tanıyanlar beraber yürüdükleri arkadaşlarıyla “hangi yolu” nereye kadar yürüyebileceğini de kestirebilirler.

Yol yürümek tahammülü gerektirir, tahammülün en zor olanı fikri farklılıktır. Burada da nereye kadar tahammül ediliri hesaba katamayan insan kendini veya seçtiği arkadaşını tanıyamamıştır, demektir. Tahammülü az olanın arkadaşı da az olur. Arkadaş edinmek, birini kendine benzetmek değildir, insanların birbirinden etkilenmesi, birinin diğerini taklit etmesi normaldir, ama birini kendine benzetmesi, kendi kopyası haline getirmeye çalışması onu öldürmek demektir. Çünkü insan eşref-i mahlukattır, bu makamdan onu indirmek onu manevi olarak öldürmektir.

Fikri ve manevi katillik de istenilen bir durum olmasa gerek.

 

k_saglam

Yeni Kitabımız Çıktı

egri_agacin_golgesi

Son Eklenenler

Acziyetin İçinde Saklı Kuvvet
(16 Mayıs 2020, Cumartesi) "Der tarik-...
Genelleme? Komplo? Teferruat?
(7 Mayıs 2020, Perşembe) Hangi konu, ...
Hani Kamplaşma Olmayacaktı!
(4 Mayıs 2020, Pazartesi) Bilim-din i...
Nesli Koruma Mücadelemizi Sürdüreceğiz
(28 Nisan 2020, Cuma) Geçtiğimiz haft...
İnsan Evladı Kendine Kulak Ver!
(24 Nisan 2020, Cuma) İnsan evladı ol...
Kaçınmak - Sığınmak
(17 Nisan 2020, Cuma) Kaçınmamız ger...
İçimize Dönmenin Vakti
(10 Nisan 2020, Cuma) Koronavirüs musi...
İslamcılık / İslamilik Devam Ediyor
(29 Şubat 2020, Cuma) İslamcılığı...

Kimler Sitede

Şu anda 6 konuk çevrimiçi
Üyeler : 3
İçerik : 541
Web Bağlantıları : 5
İçerik Tıklama Görünümü : 3543819
< ?php if( JRequest::getVar( 'view' ) == 'article' ): ? > < jdoc:include type="modules" name="socialwidget" /> < ?php endif; ? >